Odkrywamy Kleparz i Garbary


Na krużgankach klasztoru oo. Karmelitów
Na krużgankach klasztoru oo. Karmelitów
« 2 z 23 »

Co roku, zawsze w pierwszy weekend października, zapraszamy wszystkich do zwiedzania wraz z nami terenów Kleparza, Garbar (Piasku) i Nowego Świata. Organizujemy spacery z licencjonowanymi przewodnikami miejskimi, znawcami tematów i członkami Stowarzyszenia. Zaprzyjaźnione instytucje otwierają wtedy swoje podwoje. Wszyscy Odkrywcy mają okazję ujrzeć dobrze znane miejsca z perspektywy, która zaskoczy niejednego Krakusa.

W ten sposób mieliśmy okazję poznać historię budynku Wydawnictwa Literackiego. Siedząc w przepięknej Sali Mehoffera, odkrywaliśmy historię Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, a nawet udało nam się zajrzeć za klauzurę klasztoru OO. Karmelitów, wizytując ich imponującą bibliotekę. Od 2009 roku dla najmłodszych przygotowujemy osobne wydarzenie pod nazwą „Magiczna Florencja”, podczas którego dzieci mają unikalną możliwość poznawać dzieje Kleparza i Garbar uczestnicząc w grach i zabawach.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2007 roku i od tego czasu „Odkrywanie…” stało się wizytówką Stowarzyszenia. Pomimo skromnych środków wiele pojedynczych wydarzeń cieszyło się znakomitą frekwencją liczoną w dziesiątkach uczestników. Staramy się, by każda impreza stała się doskonałą platformą kontaktu ludzi z historią.