Tereny

W bogatej literaturze dotyczącej dziejów Krakowa rzetelne opracowania na temat terenów położonych na północ i zachód od tzw. Starego Miasta wciąż należą do rzadkości. Paradoksalnie Kleparz i Garbary są bardzo często odwiedzane zarówno przez mieszkańców jak i turystów. To tutaj można dokonać zakupów, znaleźć niedrogi nocleg, zjeść czy zaparkować. Tutaj się pracuje, śpi, czasem nawet się wypoczywa, korzystając z zacisznych terenów parku Krakowskiego, Kleparskiego lub Jalu Kurka.

Ale czy Kleparz i Garbary mogą stanowić potencjalny cel dla wycieczek? Czy teren ten ma coś do zaoferowania turyście żądnemu obcowania z kulturą? I wreszcie, czy mieszkaniec Krakowa może się dowiedzieć czegoś ciekawego o miejscach, które tak dobrze zna z widzenia?

Naszym zdaniem tak. Po zapoznaniu się z historią Kleparza, Garbar i Nowego Światu wyłania się spójny obraz dobrze prosperujących jurydyk oraz miasta, które skutecznie konkurowało z Krakowem, by najpierw stać się jego uzupełnieniem, a następnie integralną częścią. Rozmaite przemiany społeczne, zawieruchy i niepokoje dziejowe w sposób trwały odcisnęły na tym terenie swoje piętno, niejednokrotnie boleśniej niż na reszcie miasta. Kleparz, Garbary i Nowy Świat, były wielokrotnie niszczone i palone, zawsze jednak podnosiły się z upadku. Jeśli prawdą jest grecka maksyma ukuta przez Ajschylosa „pathe mathos” – „cierpienie (jest) nauczycielem”, to być może tereny te zasługują na większy szacunek mieszkańców i odwiedzających.

Jeśli chcą Państwo pogłębić swoją wiedzę na temat Kleparza, Garbar i okolicznych terenów – zapraszamy do nabycia pozycji książkowych autorstwa członków i współpracowników Stowarzyszenia „Krakowska Florencja”.

Więcej…

o Kleparzu

o Garbarach (Piasku)

o Nowym Świecie