Odnośniki

Na terenie Kleparza i Garbar znajduje się wiele ważnych instytucji i niewielkich, lecz prężnie działających przedsiębiorstw. Oto odnośniki do najważniejszych z nich, z których część możemy z radością nazwać przyjaciółmi „Krakowskiej Florencji”:

starykleparzStary Kleparz – niezaprzeczalnie najbardziej kultowe miejsce na zakupy. Wybierasz się po marchewkę? Placek z rabarbarem w planach? Chcesz sera od „baby”? Pędź na Stary Kleparz. Tam znajdziesz świeżą, „nie plastikową” żywność. Dodatkowo masz szansę obcować z historią, gdyż plac ten zachowuje swoją funkcję od wielu setek lat.

karmeliciKlasztor i kościół OO. Karmelitów na Piasku – niezwykłe miejsce na mapie Krakowa słynące cudami, posiadające unikalną, duchową atmosferę. Karmelici to Piasek (Garbary), a Piasek to Karmelici. Kościół sam w sobie jest otwartą do czytania księgą historii swojej parafii. Począwszy od legendarnych zdarzeń, poprzez tragiczne dzieje wielokrotnie palonego przedmieścia, aż po czasy obecne. Ojcowie niejednokrotnie udowadniali, że są szczerze oddani lokalnej wspólnocie.

dzielnica1Rada Dzielnicy I – Stare Miasto – samorządność na Kleparzu ma długie tradycje, dlatego nic dziwnego, że właśnie tutaj znajduje się siedziba Rady Dzielnicy I.

 

15abutik15A Butik – niewielki sklepik z modną odzieżą, zlokalizowany w parterowym budynku przy ul. Karmelickiej 15A, wzniesionym onegdaj w miejscu, gdzie płynęła Młynówka. Właściciele mówią o nim „nieprawdopodobnie zwykły sklep, dla cudownie niezwykłych Kobiet”, choć przyznamy, że naszą uwagę zwróciła wspaniała sekcja historyczna. Warto zajrzeć!

numizmMuzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – po 70 latach w pałacyku i pawilonie została urządzona stała ekspozycja. Publiczność może podziwiać kolekcje numizmatów: pełną reprezentację monet polskich, banknoty, monety antyczne i medale. Nowocześnie zaprojektowany i wyposażony Gabinet Numizmatyczny, specjalistyczna czytelnia i pokój kwerend dostępne będą dla numizmatyków, kolekcjonerów i studentów. Na pierwszym piętrze wystawione są starodruki i rękopisy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Osobie wielkiego zbieracza pamiątek ojczystych poświęcona jest osobna ekspozycja.

mehofferDom Józefa Mehoffera – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – muzeum poświęcone życiu i twórczości jednego z najważniejszych artystów Młodej Polski. Oddział gromadzi i eksponuje płótna artysty, jego szkice, a także kolekcje mebli, biżuterii, antyków, itd. Chlubą Muzeum jest wspaniały ogród przywrócony do świetności na początku lat dwutysięcznych. Jakby tego było mało – to tutaj urodził się Stanisław Wyspiański.

amuzAkademia Muzyczna w Krakowie – Krakowska Akademia Muzyczna jest jedną z najstarszych uczelni muzycznych w Polsce i Europie. Powstała jako Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie założone dzięki staraniom księżnej Marceliny Czartoryskiej i Władysława Żeleńskiego w lutym 1888 roku.

filharmFilharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie – W Filharmonii Krakowskiej gościły najznakomitsze światowe zespoły symfoniczne. Obecna wysoka pozycja artystyczna Filharmonii im. K. Szymanowskiego udokumentowana jest głównie bieżącą działalnością koncertową. Obok cotygodniowych koncertów symfonicznych, Filharmonia organizuje także cykliczne imprezy w historycznych obiektach Krakowa. Ponadto recitale mistrzowskie, recitale organowe, koncerty umuzykalniające dla młodzieży i dzieci.

ogrodsMałopolski Ogród Sztuki – „Jest w końcu w Krakowie miejsce, będące jak żyzna ziemia dla kreatywnych, innowacyjnych i zróżnicowanych projektów artystycznych każdego gatunku. Miejsce, gdzie sztuka może rozkwitać bujnie w każdej swojej formie. Tym miejscem jest Małopolski Ogród Sztuki.”

instytutMałopolski Instytut Kultury – instytucja kultury samorządu województwa małopolskiego powstała w 2002 roku. Jej działalność skupia się na organizacji ogólnodostępnych wydarzeń kulturalnych, promujących praktykę dobrego spędzania czasu wolnego.

Leave a Reply