Publikacje

Stowarzyszenie Miłośników Kleparza i Garbar „Krakowska Florencja” to nie tylko organizator wielu imprez kulturalnych, warsztatów edukacyjnych czy spacerów popularyzujących wiedzę o krakowskim Kleparzu, Garbarach i Nowym Świecie. Swoją pasję realizujemy również na wiele innych sposobów. Przy udziale sponsorów oraz zaprzyjaźnionych wydawnictw udało nam się przygotować trzy pozycje książkowe na temat terenów, którymi zajmujemy się na co dzień.
Przewodnik Krakowska FlorencjaNasza pierwsza książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Turystycznego jeszcze w 2007 roku pod tytułem Krakowska Florencja – przewodnik po terenach Kleparza, Garbar i Nowego Światu. Liczyła 48 czarno-białych stron i oferowała zwiedzanie w ramach trzech prostych tras pieszych. Obecnie nakład uważa się za wyczerpany, choć przewodnik można jeszcze zakupić m.in. na furcie kościoła OO. Karmelitów (ul. Karmelicka 19) oraz w sklepiku muzealnym w Krzysztoforach.
kleparz-okl-thW maju 2011 roku ukazał się Kleparz – przewodnik nakładem wydawnictwa Vis-a-vis/Etiuda. Tym razem naszym zamierzeniem było szczegółowe przedstawienie bogatej historii Kleparza i ukazanie jego współczesnych walorów. Książka, licząca 112 barwnych stron, wydrukowana na kredowym papierze, poświęca wiele uwagi ciekawostkom dotyczącym Kleparza i okolicznych terenów, ilustrując je aktualnymi fotografiami oraz urokliwymi ujęciami pochodzącymi z archiwalnych pocztówek.
garbarz-okl-thGarbary – przewodnik to drugie, po przewodniku po Kleparzu, kompendium wiedzy przygotowane przez członków Stowarzyszenia „Krakowska Florencja” oraz ekspertów zaproszonych do współpracy. Przytoczone fakty, jak również zajmujące legendy i anegdoty odsłaniają nieznane nawet rodowitym Krakusom oblicze dawnego przedmieścia, zwanego także Piaskiem.Posiadaczy przewodnika zapraszamy do odwiedzenia strony z materiałami uzupełniającymi dostępnymi pod tym odnośnikiem.